niedziela, 14 stycznia 2018

Wegański 'sernik' SNICKERS - jagielnik z masłem orzechowym


Zdecydowanie bardziej od dostawania prezentów, wolę je...dawać! :)
Kiedy mój  M. na pytanie o wybór swojego hipotetycznego tortu urodzinowego pomiędzy słodkim sernikiem truflowym, a czymś bardziej zdrowym, wybiera wersję fit - nie pozostaje mi nic innego jak zrobić... TEN genialny, wegański ''sernik'' SNICKERS! 
Przyznam, jako absolutnie oddana fanka serników, podchodziłam do wegańskich jagielników i innych tofurników jak do jeża - no bo sernik to sernik i koniec - jak to tak kasza mogłaby choć ciutkę smakować jak prawdziwy, kremowy serniczek?
Otóż...no cóż - naprawdę może! Może i to jak!


Wegański sernik SNICKERS rozpływa się w ustach - kremowy, delikatny, słodki od przepysznego, daktylowego kajmaku i chrupiących, solonych orzeszków oprószonych czekoladą...
Cud, miód, orzeszki!
No właśnie, miód! 
W całym cieście nie ma w ogóle żadnego, białego cukru poza małym dodatkiem miodu w masie jaglanej i cukrem w suszonych daktylach.




Można rzec, że takie ciasto fit. ;) 
Choć wielu (zdrowych) dobroci w nim nie brak. :)
Z pewnością skusicie się na więcej niż jeden kawałek (ja zjadłam już 3 i wciąż mi mało :) )...

Przepis z genialnego erVegan, cytuję za twórcą:

Wegański 'sernik' SNICKERS - jagielnik z masłem orzechowym

Składniki na formę 15 cm
spód:
1 szklanka migdałów
ok. 5–7 sztuk suszonych daktyli
2 łyżki masła orzechowego
1 łyżka wody
1 łyżka kakao (opcjonalnie)
1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)

masa:
½ szklanki suchej kaszy jaglanej (100 g)
50 ml syropu klonowego (a nawet mniej, gdyż „karmel” jest już wystarczająco słodki)
¾ soku z 1 cytryny
½ szklanki orzechów nerkowca namoczonych przez noc lub kilka godzin

góra:
szklanka suszonych daktyli (około 25 sztuk)
2 łyżki masła orzechowego

dodatki:
orzeszki, wiórki czekoladowe



1. SpódDaktyle namocz we wrzątku przez 5 minut, a migdały zmiel na grube wióry (malakser, młynek). Namoczone daktyle zmiksuj na gładką pastę i połącz z migdałami, dodaj masło orzechowe, kakao i ewentualnie wodę, aby masa się skleiła. Na wyłożoną folią spożywczą blachę wysyp migdałowy spód i ugnieć palcami. Odłóż do lodówki do schłodzenia.
2. MasaKaszę jaglaną przepłucz, następnie zalej około 2 szklankami wody (objętość kaszy do wody około 1 : 3,5–4) i gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut (ja gotowałam ok 30 minut), aż kasza wchłonie całą wodę i mocno się rozklei, będzie bulgotać i pryskać (pod koniec można przykryć pokrywką).
2 łyżki kaszy jaglanej dodaj do namoczonych nerkowców i mocno je zblenduj na gładką masę, następnie dodaj do pozostałej kaszy i zblenduj wszystko na gładką masę, wlewając syrop klonowy (stopniowo) oraz sok z cytryny.
UWAGA: masa nie może być zbyt słodka, gdyż spód i polewa ciasta już są wystarczająco słodkie. Poprawne ugotowanie kaszy jest kluczowe, jeśli chodzi o zastygnięcie kaszy jako masy „serowej”; podczas miksowania będzie zasychać już na krawędziach garnka. Masę wylej na schłodzony wcześniej spód, przykryj folią aluminiową, by nie wyschła, i odstaw do ostygnięcia na noc do lodówki.
3. GóraDaktyle zalej wrzątkiem i mocz przez około 15 minut, następnie przełóż do naczynia blendera bądź malaksera i zmiksuj na gładką masę razem z masłem orzechowym. Możesz ewentualnie dodać wody pozostałej po moczeniu daktyli – aż do uzyskania pożądanej konsystencji (ja lubię, gdy się lekko klei).
Masę karmelową rozsmaruj na masie „serowej”, posyp solonymi orzeszkami i wiórkami czekoladowymi. Gotowe! Zajadaj, popijając dobrą kawą.



8 komentarzy:

  1. Wegański jagielnik bez cukru, z daktylowym karmelem, niewymagający pieczenia? Brzmi jak niebo <3 Na pewno zrobię, zakochałam się!

    OdpowiedzUsuń
  2. Aaa cudownie! Robię, ale dopiero po sesji :(! :D Pozdrawiam i więcej takich przepisów poproszę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. kochana, super ze znalazlas takiego faceta, ze cie wspiera,kocha. super razem wygladacie.. a czy on wie, o tym, ze chorowalas ? jak zareagował? i ile teraz wazysz i czy jestes najakiejs diecie bo straasznie schudlas. buziaki, sciskam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hahahahahaha

      Usuń
    2. Dziękuję :* tak, chłopak wie i mnie wspiera, dba żebym nie kombinowała z jedzeniem i jadła wraz z nim dobre, pełnowartościowe posiłki :) z resztą, właśnie dzięki niemu w końcu przekonałam się do swojego największego fearfood'u ,czyli pizzy, której nie jadłam od lat :)
      nie jestem na żadnej diecie, staram się jeść reguralnie, może jedynie nie przesadzam ze słodyczami, a jeśli skuszę się na jakieś ciasto w kawiarni, zazwyczaj jemy je na pół ❤️ :)

      Co do uszczypliwego "hahahahahaha", rozumiem, że ktoś ma problem z samym sobą ☺️
      pozdrawiam tych kochanych i tych mniej 😙🌈

      Usuń
  4. To mój pierwszy komentarz tutaj.
    Nie chcę psuć całego czaru tego pysznie wyglądającego jagielnika, ale miód, jako produkt pochodzenia zwierzęcego, wegański nie jest.
    Oczywiście w żaden sposób nie zamierzam urazić autorki bloga. Jako osoba zmagająca się z zaburzeniami psychicznymi, podziwiam jej drogę do zdrowia i odbudowaną relację z jedzeniem.
    Od czasy do czasu korzystam z przepisów z "Tęczy w słoiku", wprowadzając jednak niewielkie zmiany. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za komentarz! To przepis jest sprzed 4 lat, miałam wtedy dość małą wiedzę dot. weganizmu.
      Obecnie nie prowadzę już bloga Tęcza w Słoiku od 3 lat, wszystkie nowe przepisy pojawiają się na moim instagramie pod nazwą ''rocksanka'', gdzie serdecznie zapraszam. :)

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź i już sprawdzam instagrama ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...